Sosyal medyayı bilgece kullanmak için ruh sağlığınıza iyi gelecek öneriler

Updated: Aug 26, 2021
Tüm dünya olarak fiziksel izolasyonda yaşadığımız bu günlerde sosyal medyada her zamankinden çok daha fazla vakit geçiriyoruz. Sosyal medya kullanımızını azaltmanızı, hatta sosyal medyadan tamamen uzak durmanızı tavsiye eden onlarca yazı bulabileceğinizi biliyorum ama bence bu hiç gerçekçi değil. O yüzden ben bu yazı ile sosyal medyayı kullanım şeklini değiştirebilmeniz içn öneriler vereceğim. Kullanım şeklini değiştirmeyi başardığınızda, sosyal medyanın negatif etkilerini azaltarak pozitif etkilerini attırabilirsiniz.
“Following” listenizi dikkatle oluşturun

İlk adım olarak, sosyal medyada takip ettiğiniz hesapları dikkatlice seçin. Bu noktada hesapların içeriğini göz önüne almaya çalışın. Size iyi hissettiren, pozitif duygular yaşamanızı sağlayan hesapları belirleyin. Bunlara ek olarak; eğitici, bilgi verici, hesapları ve tabi ki eğlenceli, sizi güldüren hesapları seçmeye özen gösterin.

Sizi temsil ettiğini hissettiğiniz, postları gördüğünüzde ‘ay tam ben’ dediğiniz, ‘çok doğru’ diye düşündüğünüz içerikleri düşünün ve bu tarz hesapları takip etmeye çalışın. Size ilham veren, motive eden, rol modeli olarak size iyi geleceğine inandığınız ünlüleri takip edin. Son olarak çeşitliliği destekleyen, duyulmuş hissi yaratan, bilgi verici, gerçek (authentic) insanların hesaplarını seçin ve sosyal medya yolculuğunuzu onlarla yaşayın :) İyi gelmeyenleri takipten çıkarmaktan da hiç çekinmeyin, onları takip etmeyerek birşey kaçırmayacaksınız, aksine ruh sağlığınıza iyi gelecek bir davranışta bulunarak kazanımda olacaksınız.


Corona dönemi özel: Bilgi edinmek istediğiniz konuyla ilgili sadece uzmanların dediklerine kulak verin ve bilgi kirliliğinin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Bir insanın önerilerini, verdiği bilgilere kulak verirken mutlaka mesleki donanımını da öğrenin.

Her zaman etkileşimde olun, bağlantı kurun


İyi hissettiren bir “following” listemiz olduğuna göre şimdi de sevgi gösterme zamanı. Sosyal medyayı ilişki kurmak, sevgi ve kibarlık yaymak için kullanın. Resimlere yorumlar gönderin, beğeniler atın. Bu davranışa insanlarla ilişki kurma aracı olarak bakmaya çalışın. Bir arkadaşınız mutlu bir anını sosyal medyada paylaşmış diyelim, onu kutlayın, güzel dileklerinizi iletin ve tatlı emojiler gönderin. Bunu yaptıkça ilişkilerinizin derinleşip, geliştiğini göreceksiniz. İyi ilişkilere sahip oldukça, well-being iniz ve yaşadığınız pozitif duygular artacak. Bu şekilde bir yaklaşımla sosyal medya kullanımınıza yep yeni ve çok kıymetli bir anlam katmış olacaksınız. Sosyal medyadaki feed inizin, tüm sevdiklerinizi bir arada görme şansı elde ettiğiniz büyük bir etkinliği sembolize ettiğini düşünün!

Corona dönemi özel: Bu yaklaşım, özellikle de fiziksel olarak izole geçirdiğimiz bu dönemde size bağlantıda olma fırsatı verecek, yalnız hissetmeyeceksiniz ve sosyal olarak aktif olmaya devam ediyor olacaksınız.

Dünya çapında bağlantı


Sosyal medya bize dünyanın dört bir yanında olan önemli, ilham verici, eğlenceli, yaratıcı olaylara ve sanatsal öğelere ulaşmamızı sağlıyor. Bu açıdan baktığımız zaman sosyal medya bağlantıda olma hissini yaşamamız için harika bir araç. Sosyal medya sayesinde, diğer ülkelerde olan biten olaylarla ilgili de bilgi sahibi olabiliyoruz. Bazen hep beraber aynı hashtag altında buluşup paylaşım yapıyoruz. Dünyanın bir diğer ucunda yaşayan, tanımadığımız insanlarla bağlatıda kurmak için bundan daha kolay ve pratik bir yönem düşünemiyorum.


Sosyal medya aynı zamanda kendi sosyal çevrenizle de bağlantıda hissetmenizi de sağlayabilir. Mesela benim dünyanın dört bir yanında arkadaşlarım var ve sosyal medya sayesinde onlarla iletişimde olabiliyorum, onların hayatlarıyla ilgili haberler alabiliyorum. Mesafeleri düşünürsek, sosyal medya olmasaydı onlarla iletişimde olmak benim için bu kadar da kolay olmazdı.

Corona dönemi özel: Mesela şu an sosyal medya sayesinde diğer ülkelerdeki insanların ve hatta tüm dünyanın aynı durumda olduğunu, benzer süreçlerden geçtiğini gözlemleyebiliyoruz. Aynı zamanda yine sosyal medya sayesinde başka bir ülkede evinde oturan bir insanlar aynı canlı yayında, aynı dans videosunda, aynı yoga seasında bir araya gelebiliyoruz. Bu sayede birbirimizden güç alıyor ve bu dönemi hep birlikte yaşayıp hep birlikte atlatmak için çalıştığımızı hissedebiliyoruz.


Bonus:


Bu günlerde çok sosyal medyada hepimiz her zamankinden çok daha eşit bir durumdayız, hepimiz evlerimizde benzer bir şekilde yaşamaya başladık. İçinde bulunduğumuz dönem için sosyal medya birleştirici bir konumda oldu. Hep birlikte aynı şeyleri yaşıyor, aynı şeyi atlatmaya çalışıyoruz. Bu yüzden son madde şimdi çok geçerli olmasa da bu günlere göreceğiniz tbt ler ve herşey normale döndüğünde karşılacağınız resimler için bir hatırlatma olsun:


Düşünce yapınızı (mindset) değiştirin


  • “Instagram gerçekliği yansıtmıyor”

Sosyal medyada paylaşılanlar, hayatta olan biten tüm gerçeklikleri yansıtmıyor. Sosyal medya yalnızca bireylerin hayatlarından bazı kesitler içeriyor ve bu çoğu zaman sosyal medyada paylaşılmak üzere özenle hazırlanmış bir paylaşım oluyor. Paylaşımlar yapılmadan önceki ön hazırlıkları düşünün, güzel bir alan seçimi, özenle kombinlemiş kıyafetler, makyajlar ve tabiki özenle ayarlanmış bir poz. Daha sonra bir de edit aşaması var tabii. Bu aşamaları düşündüğünüz zaman sosyal medyanın gerçekliği yansıtmadığını hatırlamak hiç de zor değil.

  • “Karşılaştırma yapmanın hiç bir faydası yok”

Sosyal medyada gördüğümüz hayatlarla, görünümlerle kendinizinkileri kıyaslamaktan kaçının. Herkes eşsiz, herkes kedine özgü. Hepimizin kendimize has bir yaklaşımı var ve aslında yaşamı bu kadar özel yapan şey de herkesin aynı olmaması. Yaşamımız aslında hem yüksek hem düşük anlarla dolu ve biz sosyal medyada çoğunluklar hayatın güzel kısımlarına maruz kalıyoruz.


 

Tips for using social media with wisdom


In these isolation days, we are using social media more than ever. Currently, social media mostly making us feel connected. But there are some important things to consider when using social media. With some little adjustment, you can use social media to support you for your mental health.


Create your “following” list carefully. Keep the accounts that make you feel represented and connected. Keep the ones that serve as an inspiration and motivation for you.


React, interact: Use your social media to connect, and speed love and kindness to the people on your feed. See this as a way to enhance your relationships with others.


Social media helps us to stay connected globally. In these uncertain times, it also reminds us that we are in this together and we will get through this together.


Also remember:


Instagram is not reality.

Don’t compare yourself with the lives of other people you see on social media


26 views0 comments

Recent Posts

See All