Self-Care İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Ana Şey

Updated: Aug 12, 2019

"Self-care" konseptini bir çok kez duymuş olabilirsiniz. Bu o kadar da karışık bir terim değil, bana güvenin! Aslında çok sade, uygulanabilir ve faydalı. Rahatça arkanıza yaslanın ve "self-care" terimi ile ilgili aklımızda olması gereken 5 ana şeyi keyifle okuyun.Self-Care can be a relaxing bath

Eminim "self-care" (yada türkçeleştirirsek, öz bakım) hakkında genel bir fikriniz vardır. Bu yazıyla amacım bu terimin ana noktalarına değinmek.


Kısaca tanımlamak gerekirse: "Self-care" ruhunuza, bedeninize ve zihninize iyi bakmak adına özellikle yapılan aktivite ve düşüncelere denir. Enerjinizi toplamanızı sağlayan, kendinizle bağlantıda hissetmenizi, iyi hissetmenizi amaçlayan bir konsept. "Self-care" iç benliğinizle bağlantı kurmanızı sağlamaya yardımcı olur; duygularınız, bedeniniz ve ruhunuzla bağ kurmanızı sağlar.Self-care, duygularınız, bedeniniz ve ruhunuzla bağ kurmanızı sağlar.


1 - Self-care lüks değil

Self-care para veya zaman açısından masraflı olmak zorunda değil. Aslında bu konsept 5 dakikalık bir çay veya kahve keyfi kadar basit bir şey olabilir. Bir bardak çay eşliğinde kendinize 5 dakikalık bir enerji toplama molası verebilirsiniz. Bunun her açıdan masrafsız olduğunu keşfettiğimiz zaman günlük hayatımızda "self-care" i davranışlarımıza ve düşüncelerimize sokmak çok daha kolay olacak. (#selfcare #wellness #wellbeing)2- Self- care bencilce değil


Kendine zaman ayırmak bencillik değil. Self-care aslında iç benliğinizle, duygularınızla iletişime geçmenizi sağlar ve bu da yapabileceğiniz en sağlıklı şey! Unutmayın boş bir kaptan başka kaplara dolum yapamazsınız. Enerjinizi toplayıp, kendinizi en iyi halinizde hissettiğiniz zaman, etrafınızdakilerle neşeli anlar geçirmek için de en ideal koşulları yaratmış olacaksınız.


Unutmayın boş bir kaptan başka kaplara dolum yapamazsınız.

3- Her şey self-care olabilir

Self-care bir aktivite, bir davranış veya bir düşünce olabilir. En sade haliyle enerji toplamanızı sağlayan, tazelenmiş, yenilenmiş hissi veren herşey self-care kategorisine girebilir: Kendinizle rahatlatıcı bir şekilde konuşmak, bir terapiye gitmek veya bir spa günü.


4- Self-care önleyici özelliğe sahip


Self-care sizi tükenmişlik hissinden korur. Sizi daha dirençli ve güçlü yaparak zor durumlar ile daha kolay baş etmenizi sağlar. Bu sayede az zararla veya zarar görmeden zor durumları atlatabilirsiniz. Zorlayıcı durumlarda en iyi halinizde olmanızı ve durumla en iyi şekilde baş edebilmenize yardımcı olur. Enerjiniz olmadığını hissettiğiniz zaman zor durumlarla baş etmeniz de zorlaşır. Enerjinizi dolu hissettiğinizde ise sorun çözme becerileriniz de bunun faydasını görecektir.


Size en uygun self-care rutinlerini bulmak için beraber çalışıp, kişiye özel hazırlanmış planlar yaratabiliriz.

5- Her şey bilinçli olmakla başlar


Size neyin iyi geldiğini, neyin enerji verdiğini fark ederek başlayın. Self-care konseptini anlamak bile çok güzel bir başlangıç olacak ve kendinizle iletişim kurmanızı sağlayacak.


Self-care üzerine çalışmak istiyorsanız lütfen iletişime geçin. Beraber size en uygun self-are rutinlerini keşfedip, size özel tasarlanmış planlar yaratabiliriz.72 views0 comments