Sürdürülebilirlik mutluluğumuzu arttırır mı?

Updated: Aug 26, 2021

Geçen hafta Turmepa ve Levis’in yaptığı iş birliği ile, Şahika Ercüman’ın da katılımıyla, sürdürülebilirlik için Kınalıada kıyılarını temizlemeye gittik.


Etkinlik alanında, Şahika Ercüman denizin dibinde nelerle karşılaştığını bizlerle paylaştı: Boynuna plastik dolanmış caretta carettalardan, çöp poşeti yutmuş balıklara kadar suyun dibinde, bilmediğimiz, görmediğimiz bir çok üzücü durum var.


Bunlara tanık olan birinden neler olduğunu dinlemek bir kez daha farkındalığımızın artmasını sağladı. Sanırım bir çok insan denize uçan bir poşet gördüğünde, gözünün önüne boğazına plastik poşet dolanmış tatlı bir caretta caretta getirmiyor. Ama aslında olan şey tam da bu.İş başında bir Hazal

Levis’in doğu bölgesi pazarlama direktöründen de sürdürülebilirliğe verdikleri önemi dinledik. Dünyaca ünlü markaların, fark yaratmak için, dünyayı korumak için çalışmalar yaptığını görmek çok güzel. Değişim yaratmak, doğayı korumak ve gezegenimizi yaşanabilir bir hale getirmek için büyük markaların harekete geçmesine ihtiyacımız var.


Daha sonra işe koyulduk ve ekipler halinde kıyılardan kilolarca geri dönüştürülebilir plastik, cam, metal, ve kağıt atık topladık. Anlamlı bir amaç için Levis sayesinde birlik olduk!


Sanırım bir çok insan denize uçan bir poşet gördüğünde, gözünün önüne boğazına plastik poşet dolanmış tatlı bir caretta caretta getirmiyor. Ama aslında olan şey tam da bu.

Bunun mutluluk bilimiyle ne ilgisi var?


Etkinlik boyunca her yerde mutlu yüzleri görmek mümkündü, zaten ben de çok iyi hissediyordum. Ama gelin bunu detaylı olarak bir de pozitif psikoloji gözüyle inceleyelim.


Doğayla iç içe olmak, mutluluğumuzun (eudaimonic happiness) artmasını sağlayacak.

Yapılan araştırmalar doğayla iletişimde olmak ile hayatı anlamlı yaşamak arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteriyor (Cervinka, Roderer, & Hefler, 2012). Kısacası, doğayla etkileşimde olmak, ona iyi bakmak; hayatımıza anlam katıyor.


Buna ek olarak doğaya karşı teşekkür davranışlarında bulunmak, aktif bir şekilde doğayla iç içe olmak, mutluluğumuzun (eudaimonic happiness) artmasını sağlayacak (Keyes & Annas, 2009).

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik için çalışırken aktif olarak doğada olmayı deneyimlemek, öz benliğiniz ile bağlantı kurmanızı, öz kişiliğinizi (authentic self) özgürce dışa vurmanızı sağlıyor (Capaldi et al., 2015).


Dilerim Levis yaptığı bu işbirliğiyle diğer markalara da örnek olur. Hem doğaya iyilik yapan, hem de bireysel düzeyde bize katkı sağlayan bu tarz aktivitelere her zaman ihtiyacımız var!

 


10 views0 comments

Recent Posts

See All