İnceleme: You Need To Calm Down

Updated: Sep 17, 2019

Taylor Swift’in "You Need to Calm Down" şarkısı için çektiği klip adeta nefrete, kabadayılığa (bullying), cinsiyetçiliğe ve homofobiye karşı aktivist bir hareket. Billy Porter’dan Queer Eye kadrosuna kadar birçok popüler aktivisti görmek mümkün. Sevgi ve pozitiflik yayan bu klibi bir de pozitif psikoloji perspektifiyle inceleyelim.Image: Instagram

1 – Affedicilik harika bir güç! Katy Perry ve Taylor Swift artık tam anlamıyla bir “Happy Meal”


Klibin sonunda, Katy Perry ve Taylor Swift kalabalığın içinde birbirlerini bularak tatlı bir şekilde birbirlerine sarılıyorlar. Üstelik bunu yaparken biri hamburger biri de patates kostümü giyiyor! Bu şekilde, aralarında yıllardır süren dramanın ne kadar anlamsız olduğunu ve kin tutmaya hiç de gerek olmadığını bize gösteriyorlar. Affetmek ve yaşama devam etmek, yapılabilecek en güzel şey! Negatif duygular yerine içinizdeki sevgi ve affediciliğin parlamasına izin verin, pişman olmayacaksınız :)


Affedicilik, Peterson ve Seligman (2006) tarafından tanımlanmış 24 güçlü karakter değerlerinden birisi. Bu güçlü karakter özelliklerini beslemek ise gerçek mutluluk (authentic happiness) için çok kıymetli.Image: Instagram

2- We all got crowns – Hepimizin tacı var


Şimdiye kadar, Taylor Swift; Nicki Minaj’dan Lady Gaga’ya bir çok pop kraliçesiyle karşılaştırıldı. Müzikleri, canlı performansları, albümleri, ve hatta görünüşleriyle ilgili bile sürekli bir karşılaştırma yapıldı. Klipte ise tüm pop kraliçelerini bir yarışmada görüyoruz. Zaten ‘hepsinin tacı olduğu için’ RuPaul, kazananın alacağı tacı direk havaya atıyor. Ne de olsa zirvede herkese yer var!


Medya ve online ortamdaki insanlar pop kraliçelerinin kavga etmesini sağlayamazlar! Herkes kendi eşsiz haliyle zaten kraliçe :) Sosyal medyada insanların başarılarını görüp, karşılaştırma yapmak hiç bir zaman iyi bir fikir değil.


Taylor Swift’in medyanın yaptığı karşılaştırmaların, diğer kadın sanatçılarla arasına girmesine izin vermeyip, güçlü kadınların beraberken çok daha iyi bir şekilde parladıklarını hatırlayarak hareket etmesi çok zarif bir hareket.


Affedicilik, Peterson ve Seligman (2006) tarafından tanımlanmış 24 güçlü karakter değerlerinden birisi. Bu güçlü karakter özelliklerini beslemek ise gerçek mutluluk (authentic happiness) için çok kıymetli.

3- Can you not step on HIS gown. Hate never made anybody less gay.Nefret kimseyi daha az gay yapmayacak.


Nefret yayarak hareket etmek, belirli bir yaşam tarzını empoze etmeye çalışmak mutluluk yaratmayacak. Bireyleri, kendilerini iyi hissettikleri şekilde, kendilerini en ‘gerçek’ hissettikleri şekilde yaşamaları için teşvik etmeliyiz. Hadi nefreti bırakalım, nezaket ve sevgi yayarak herkesin mutlu yaşamasına izin verelim.4- Mom, I'm a rich man. - Cher


Cher’in meşhur sözleri… Annesine zengin bir erkek bulup, düzen kurmasına gerek olmadığını açıklarken kullandığı bu sözler, klipte duvarda asılı duruyor. Bu bilge sözler, her zaman özgür ve güçlü kadınları desteklememizi bize hatırlatır nitelikte. Cinsiyet roller olmamalı, tüm cinsiyetler eşit olmalı.


Taylor Swift’in medyanın yaptığı karşılaştırmaların, diğer kadın sanatçılarla arasına girmesine izin vermeyip, güçlü kadınların beraberken çok daha iyi bir şekilde parladıklarını hatırlayarak hareket etmesi çok zarif bir hareket.

5- Eşit haklar için harekete geçmek


Klibin sonunda Taylor Swift tüm izleyicileri Amerika’daki eşitlik hareketi için Change.org daki dilekçesini imzalamaya davet ediyor. Herkes eşit haklara sahip olmalı.


Taylor Swift’in sahip olduğu ayrıcalıkları faydalı bir sonuç uğruna; birlik ve eşitlik için farkındalık yaratmak adına kullanmasını takdirle karşılıyoruz. Art of Life’ta herkese karşı eşit bir yaklaşıma kıymet veriyoruz. Gerçek mutluluğu tecrübelemek için, kendimiz gibi ve doğal olabilmeliyiz. Güçlü yönlerimize odaklanarak ve orjinaliğimizi besleyerek mutluluk seviyemizi yükseltebiliriz (Seligman, 2002). Çeşitliliği ve eşitliği desteklemek mutluluk için harika bir yöntem!


Taylor Swift’in sahip olduğu ayrıcalıkları faydalı bir sonuç uğruna; birlik ve eşitlik için farkındalık yaratmak adına kullanmasını takdirle karşılıyoruz.Image: Instagram

A review: You Need to Calm Down


The video for "You Need to Calm Down" serves as an activist move against hate, bullying, sexism, and homophobia. From Billy Porter to Queer Eye cast, the video is populated with the icons and activists from the L.G.B.T.Q community.


The music video spreads love and positivity and here are all the highlights with a Positive Psychology perspective. Celebrating diversity and working for equality is a great way to live the life as if it's an art.