Hiç Bitmeyen Tatil!

Updated: Sep 17, 2019

Bir haftalık Bodrum tatilinin ardından ofise dönmek… Yaz aylarında hepimizin başına gelen bu zorlu gün bu kadar zor geçmek zorunda değil. Peki bunu nasıl kolaylaştırabiliriz, tatil modunu şehre dönünce nasıl devam ettirebiliriz?


Tatil dönüşü bazı duygusal değişikler tabi ki olabilir, bu çok normal. Önemli olan bu durumu fark edip, nazikçe dengenizi geri bulmaya odaklanmanız. İşte, bu dengeyi kurmanızda ve pozitif duygularınızı pekiştirmenizde size yardımcı olabilecek bir kaç tavsiye…Pozitif anlarınızın serpilmesine ve parlamasına izin verin, siz de parlayacaksınız!


Anılarınızı kaydedin!


Size, kulağa fazlaca basit gelen “stop to smell roses” değiminin aslında araştırmalarla desteklendiğini söylesem. Hatta bu deyiş Kaliforniya Üniversitesi’ndeki profesörlerden Şikago Loyola Ünversitesi’ndeki profesörlere kadar, bir çok akademisyen tarafından kullanılıyor desem. Araştırmalar, pozitif tecrübelerimizi fark etmenin ve geri dönüp bunları hatırlamanın, well-being’i arttırdığını gösteriyor.


Eğer ki tatilinizi mutlu anlarınızı fark edip, kaydederek geçirirseniz, o güzel tatilin etkileri de daha uzun ve etkili olacaktır. Bunu yapmayı başardıktan sonra ne zaman isterseniz bu mutlu anıları zihninizde yeniden canlandırarak aynı pozitif duyguları yeniden yaşayabilirsiniz.


Araştırmalar, pozitif tecrübelerimizi fark etmenin ve geri dönüp bunları hatırlamanın, well-being’i arttırdığını gösteriyor.

Hatıra eşyaları


Tatilinizi size hatırlatacak eşyalar alarak onları günlük hayatınıza dönünce kullanabilirsiniz. Mesela Çeşme’den çok severek aldığınız, size o güzel günlerin hissini veren bir elbise seçin ve onu giyin! Yada ofiste tatil esintileri yaratacak bir kahve bardağı alın ve günlük hayatınıza geri dönünce size tatil hissi veren bu bardağı neşeyle kullanın.


Sosyal paylaşım


Tatil dönüşü pozitif hatıralarınızı ve duygularınızı yakın çevrenizle paylaşmaktan çekinmeyin. Dr. Barbara Fredrickson’ın ‘Positivity’ kitabında da dediği gibi, tüm duygular bulaşıcıdır. Siz de sevdiklerinizle mutlu anılarınızı paylaşarak sadece kendi pozitif duygularınızı pekiştirmekle kalmayıp etrafınıza da mutluluk yayabilirsiniz. Kim bilir, belki iş arkadaşlarınızdan birisine tatil planı yapması konusunda da ilham olursunuz :)


Dr. Barbara Fredrickson’ın ‘Positivity’ kitabında da dediği gibi, tüm duygular bulaşıcıdır.


Fiziksel bir albüm


Sosyal medya sayesinde zaten bol bol resim çekiyoruz. Ama bu sefer, tatil resimlerinin içlerinde en mutlu olanları seçin ve bir albüm yapın veya en güzel tatil resimlerini çalışma masanızdan görebileceğiniz bir yere asın.
Kısacası, pozitif anlarınızın serpilmesine ve parlamasına izin verin, siz de parlayacaksınız!27 views0 comments