Hediye verme sanatı

Yeni yıl yaklaşırken sosyal mesafeli olduğumuz bu dönemde yeni yılı kutlamanın en iyi yöntemi özenle seçilmiş, üzerine düşünülmüş hediyeler değil de ne?!


Sizin için pozitif psikoloji perspektifiyle yeni yıl hediye rehberi hazırladım!Yeni yıl hediyelerinizi seçerken sevgi dillerine göre seçim yaparak ilişkinize anlamlı bir değer daha katabilirsiniz! Hediye seçerken sevgi dillerini de düşünerek, etrafınızdakileri mutlu edecek, pozitif duygular yaratacak aynı zamanda ilişkinizi de pekiştirecek şeyler seçebilirsiniz.


Hediyenizi verirken aynı zamanda neden bunu seçtiğinizi hangi sevgi dilini kullandığınız da paylaşmayı da unutmayın.


5 sevgi diliHerkesin sevgisini gösterme yöntemi farklı olabilir, aynı şekilde sevgiyi alma, sevgiyi hissetme şekli de kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.


5 sevgi dilli, sevgiyi ifade etmek ve sevgiyi hissetmek için kullanılan 5 ayrı yöntemi tanımlamak için kullanılır.


Bunlar Dr. Gary Chapman tarafından, yıllarca ilişkiler üzerine edindiği tecrübe ve araştırmalara dayanarak belirlenmiştir: Kelimeler üzerinden sevgiyi ifade etmek, Jest ve nezaket davranışları, Hediye almak, Kaliteli zaman geçirmek, Fiziksel dokunuşlar
Bazı insanlar için sözle dile getirilen bir sevgi daha yoğun duygular yaratırken bazı insanlar için de düşünceli seçiliş bir hediye daha anlamlı olabilir. Bu aynı zamanda durumsal olarak veya karşı tarafla kurulan ilişki tarzına göre de farklılık gösterebilir.


Son olarak, durumu iyi değerlendirip, ilişkilerinizi dengesine ve statüsüne göre de hediye seçimine özen göstermekte fayda var. Gidip de genel müdürünüze sarılmak ideal bir hediye olmayabilir :D


Hediye vereceğiniz kişinin sevgi dili sizce ne olabilir? Bunu düşünerek hediyenizi seçerseniz, hediyeniz o kişi için çok daha anlamlı olacaktır. Aşağıda detaylı olarak her sevgi dilinin açıklaması ve çeşitli hediye önerileri bulabilirsiniz, kaydırmaya devam :)


Words of affirmation : Kelimeler üzerinden sevgiyi ifade etmek.

Bu kişiler en çok sözlü olarak ifade edilen sevgi anlarından keyif alırlar. Onlar için masalarına bırakılan “sunum sırasındaki desteklerin için teşekkürler” notu veya tatlı sözlerle yazılmış bir kart çok kıymetlidir. Sevginizi göstermek için kelimelerin gücünden faydalanın!


Hediye önerileri:

Üzerinde güzel bir mesajı olan bir kart alın

Sizin anlamlı olan bir kitabı hediye edin

Etrafa küçük sevgi notları bırakınActs of service : Jest ve nezaket davranışları

Bu kişiler için en anlamı sevgi ifadesi onlar için yapılan düşünceli davranışlardır. Ofise gelen tatlılara en mutlu olan arkadaşlarınız işte bu sevgi dilini tercih ediyor demektir! Bu kişiler için yapabileceğin en iyi şey; onlara iyi hissettireceğini bildiğiniz, ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz davranışlarda bulunmak. Bunun için bazen çok basit bir “Nasılsın?” mesajı bile yeterli olabilir.


Hediye önerileri:

Kahve alıp, ziyaretine gidin.

Onlar için kurabiye pişirin.

Yatakta güzel bir pazar kahvaltısı hazırlayın.Sizin için sevgili arkadaşım, pasta şefi Elif Kuyumcuoğlun’dan pratik ve lezzetli bir tarif de aldım :) Resimdeki gibi yılbaşı temalı bir kurabiye yapmak isteyenleri bu tarifi denemeye davet ediyoruz.

Malzemeler:

200 gr un

1 yumurta

150 gr tereyağ (oda sıcaklığında)

75 gr toz seker

75 gr toz badem


Yapılışı:

Tereyağ ve şekeri çırpıp kabartın, renginin açılması gerek (beyazlaşmalı)

Yumurtayı ekleyin, karıştırın, yumurta homojen bir şekilde dağılsın.

Son olarak tüm kuru malzemeleri eleyip diğer karışıma ekleyin.

Bu kez spatulayla karıştırın, hamurunuz hazır!


Aroma katmak isterseniz karışıma limon veya portakal rendesi de ekleyebilirsiniz.


Daha sonra bu hamuru iki yağlı kağıt arasında yaklaşık 2-3 mm kalınlığında açın.

Bir süre buzdolabında dinlendirmeye bırakın.

Yıldız kalıp kullanarak istediğiniz boyutlarda şekiller yaratın.

180 derecede önceden ısıtılmış fırında rengi hafif koyulaşıncaya kadar pişirin.

Pişirdikten sonra da üzerine pudra şekeri ile dekor yapın.

Yılbaşı temalı kurabiyeleriniz hazır!


Receiving gifts : Hediye almak.

Bu kişiler için ince düşünülmüş bir hediye gibisi yoktur. Sevildiklerini en çok onlar için özel olarak seçilmiş bir hediye hissettirir. Tabiki burada önemli olan herhangi bir hediye almak yerine, ilişkinizi temsil eden, kişiye özel seçilmiş anlamlı bir hediye seçmek. Dr.