Cilt bakım rutini bir self-care aktivitesi olabilir mi?

Hangi ürünleri kullanmalıyım, cildim yeteri kadar nemli mi, hangi peelingi ne sıklıkla yapmalıyım? Kulağa ne kadar da yorucu geliyor… Peki cilt bakım rutini bize veren bir self-care aktivitesi olabilir mi?


Self- care yani Türkçesi Öz Bakım terimini eminim duymuşsunuzdur. Enerjinizi geri toplamanızı sağlayan ve size enerji veren her şey bu kategoriye girebilir. Önemli olan buna vakit ayırıp, sizi dinlendiren anların farkında olmanız. Enerjinizi geri kazanmanızı sağlayan self-care aktivitelerinde bulunmak ise lüks değil, bir ihtiyaç. Evet doğru duydunuz, bunun için hepimizin vakit ayırması gerekiyor.


Benim temel self-care aktivitelerimden birisi de cilt bakım rutinim. Yüzümü nazik bir temizleyiciyle yıkadığımda tazelenmiş hissediyorum. Cilt bakımı ritüeli de çok rahatça enerji verici bir aktivite haline gelebilir.


Peki ama nasıl?


Öncelikle her şey tamamen yaptığınız aktiviteyi kafanızda nasıl kodladığınıza bağlı. Cilt bakım rutininiz için ayırdığınız vakti nasıl konumlandırıyorsunuz? Sizin için bu, zorunda olduğunuz için yaptığınız bir rutin mi yoksa kendinize ayırdığınız kıymetli bir vakit mi? Makyajınızı mecburiyetten çıkarıp sonrasında da bir krem süreyim bitsin gitsin diyenlerden misiniz? Eğer öyleyse, unutmayın ki; yaptığınız bir kağıt maske, günlük koşturmalarınıza ara verip, durup kendinize odaklandığınız bir an olabilir. Kendinize ve bakımınıza zaman ayırarak, zihinsel sağlığınızı ve well-being’inizi önceliğiniz yapmış oluyorsunuz, bu işlemi böyle görmeye çalışın.


Unutmayın ki; yaptığınız bir kağıt maske, günlük koşturmalarınıza ara verip, durup kendinize odaklandığınız bir an olabilir.

Cilt bakım rutini; rahatlatıcı, gevşetici dokunuşlar içeriyor ve günün yorgunluğunu üstümüzden atmamızı sağlayarak, bedensel ve zihinsel bir rahatlama yaratıyor. Bu da pozitif psikolojideki en kıymetli konseptlerden biri olan öz şefkati pekiştirmemiz için önemli bir adım. Bu alanın önde gelen isimlerinden Kristen Neff’in de dediği gibi; öz şefkat için ilk tohumlar self-care aktiviteleriyle atılıyor. Yani aslında cilt bakım ritüeliniz, cildinize ve kendinize karşı yaptığınız bir sevgi davranışı.


Cilt bakımı ritüeli de çok rahatça enerji verici bir aktivite haline gelebilir.


Daha da güzeli, cilt bakımınız için ayırdığınız bu vakti; kendinizle bağlanmak, kendinize dönmek için bir fırsat olarak görün. Çünkü, cilt bakım rutininiz aslında bir yandan da banyonuzda, ayna karşısında kendinizle baş başa kaldığınız bir an. Bu anlarda, kendi kendinizle kaldığınızı, kendinizi dinlemek için bir fırsat yarattığınızı fark edin.Son olarak;bu rutini, bedeninize ve cildinize karşı bir teşekkür etme aktivitesinde bulunmak olarak düşünün. Unutmayın ki; size sunulana iyi bakarak, iyi davranarak; değer verici bir tavır sergilemiş oluyorsunuz. Günün yorucu temposunda, tazelenmek, rahatlamak ve iyi hissetmenizi sağlamak için cildinize bu karşılığı vermeyi bir alışkanlık haline getirin ve farkı zamanla keşfedin!


Bu alanın önde gelen isimlerinden Kristen Neff’in de dediği gibi; öz şefkat için ilk tohumlar self-care aktiviteleriyle atılıyor.

BONUS


Mümkün olduğu kadar doğa dostu, çevreci bir cilt bakım rutini tarzı edinin. Bu sayede, kendinize ruhsal ve fiziksel bakım yaparken dünyaya da destek olmuş olacaksınız. Bu bakış açısı ile cilt bakım rutininize bir tane daha anlam ekleyebilirsiniz!21 views0 comments